Odpovědi na vaše časté otázky

Každý den mi od vás chodí zprávy, což mě těší a moc za ně děkuju. Velmi často jsem na dlouhou dobu mimo civilizaci a mnohdy odpovídám na stejné otázky, což mi zabírá nemálo mého volného času. Pokud tedy máte nějaký dotaz, ještě předtím, než mi pošlete zprávu, mrkněte se, jestli ta odpověď není právě tu. 

01| Odkud jsi?

Z Pelhřimova na Vysočině. Pokud jsem zrovna v ČR, tak mě najdete velmi pravděpodobně tam, protože tam je mi nejlíp. V Praze mě moc nehledejte :)

02| Jak dlouho už jsi na cestách a jezdíš někdy domů?

Šest let na cestách, doma jsem byla celkem třikrát, alespoň na pár měsíců. Jednou jsem byla na půl roku, kdy jsem pracovala v pražské reklamce a ačkoliv to byla zábavná práce se skvělejma lidma, ubíjel mě 9-5 pracovní režim a musela jsem vyrazit znovu na cestu.

03| Jezdíš pořád sama?

Velmi často sama vyrážím, ale na cestách potkávám lidi, ke kterým se občas na čas (i pár měsíců) přidám. Občas se někdo přidá ke mně. Pokud jedu s někým, kdo já (a nejlépe i fotograf - stejně vstáváte a touláte se s čelovkou po horách a všechno vám děsně dlouho trvá), tak to mám radši, než jezdit sama.

04| Kde se ti nejvíc líbilo?

Moje srdeční záležitost je Nový Zéland, je to země, která snad nemá žádný ALE (tak dobře, možná je to moc daleko a taky by tam mohlo být míň oplocených pozemků, aby mohl člověk chodit rovnou za nosem). Příroda je čarokrásná, lidé jsou pozitivní a aktivní, byrokracie minimální. Ten samý den můžete jít surfovat, chytat lososy, hikovat, lyžovat či třeba rýžovat zlato.

05| Kde na to všechno bereš peníze?

Pracuju (sezónní práce, fotografie, reklama), šetřím a žiju skromně. O tom, jak cestovat kolem světa levně a zadarmo se dočtete v tomto článku.

06| Můžu se k tobě někdy přidat?

Pokud se dobře poznáme (osobně) a zjistíme, že jsme na stejný vlně, tak budu ráda (a pokud jsi navíc zapálený fotograf, co mě bude ve čtyři ráno tahat z postele na východ slunce, beru tě všema deseti,) )

07| Jsem na střední/vysoké škole, ale chci s tím seknout a cestovat kolem světa. Nevím ale, jestli je to dobré rozhodnutí. Poradíš mi, co mám dělat?

Když se ohlídnu zpátky, tak těch škol v mém životě bylo až moc a kolikrát si říkám, kde bych teď byla, kdybych nešla třeba ani na střední. Těžko říct. Možná mělo všechno svůj smysl. Nechci nikomu říkat, ať skončí se školou, protože takové rozhodnutí není na mě, především pokud vás neznám osobně. Můžu předávat zkušenosti a vyprávět příběhy, inspirovat, takovou zásadní věc nechám jen na vás.

08| Chci všeho nechat, jet za prací do zahraničí, ale neumím moc anglicky. Mám šanci najít si práci?

Záleží, o jakou pozici se ucházíte. Ale většina sezónních prací v hotelech a především na farmách nevyžaduje velkou znalost AJ. Znám spoustu Čechů, co jeli na NZ či do Kanady s opravdu minimální angličtinu a neměli problém najít práci. Doporučuju (uf, už vás ta Gebarovská zase nutí skákat tisíc mil ze své komfortní zóny) si najít práci někde, kde nejsou žádní Češi, aby jste jazyk od začátku pilovali.

09| Jak to řešíš se sociálním a zdravotním pojištění?

Sociální pojištění si platit nemusíte, je na každém z vás, kolik a jak často si budete ukládat peněz do penze.

Zato zdravotní pojištění je u nás pořád takový Kocourkov. Pokud odjíždíte na dýl jak půl roku, tak běžte na svou zdravotní pojišťovnu, kde vyplníte jednoduchý formulář a odevzdáte kartičku pojištěnce. Ale pozor! Po návratu do ČR, až se půjdete znovu přihlásit,  jim pak musíte doložit, že jste měli sjednané jiné zdravotní či cestovní pojištění na KAŽDÝ den, kdy jste byli odhlášeni ze své české pojišťovny. Pokud přijdou na to, že i jeden jediný den nebyl pokrytý, budou po vás chtít zaplatit pojištění za celou dobu, co jste byli pryč. A to máte třeba 20.000,- za rok. Pokud jedete na kratší dobu než 6 měsíců, nezbyde vám nic jinýho, než platit jak pojištění u vaší pojišťovny, tak i to cestovní.

10| Jak to řešíš na cestách s vízama?

Pro různé země různé podmínky. Záleží na tom, kam chcete, na jak dlouho a co tam chcete dělat. I já se podle toho na cestách zařizuju. Nejlepší bude použít Google, či se pro sichr zeptat někoho, kdo v dané zemi byl.

11| Jakou bys mi doporučila krosnu?

Takovou, která vám padne jako ulitá. Není to o značce, já měla roky skvělou nezničitelnou českou Gemmu, která ale byla na moje záda obrovská. Sjížděla jsem na ní třeba hory na Zélandu a vydržela spoustu dalších rebélií. Teď mám Osprey Ariel 65L a nově Fjällräven Abisko 75L, se kterým jsem spokojená asi nejvíc. Každopádně doporučuju zajet si do většího města a obejít několik větších outdoor prodejen a vyzkoušet si vícero druhů. Zkušený prodavač vám krosnu zatíží alespoň 10ti kilogramy (doporučuju i víc), tak abyste měli lepší představu, jak krosna sedí se zátěží. Obecně jsou za top krosny považovány značky Osprey a německý Deuter.

12| Čím fotíš?

Spoustu mých fotek na blogu je ještě z dob, kdy jsem si to štrádovala po světě se svým neprůstřelným Canonem 60D, od začátku roku 2016 pak používám Canon 6D. Z objektivů používám nejvíc Canon 17-40mm 4L na krajinky, Rokinon 14mm 2.8 na noční fotky. Pak mám Sigma Art 50mm 1.4 na portréty i krajinky, což je naprostá pecka, ale těžký dělo na cestování kolem světa, tak doporučuju mnohem levnější a lehčí variantu Canon 50mm 1.8 případně o něco dražší a kvalitnější Canon 50mm 1.4, jsou to všechno skvělý skla, se kterými mám zkušenost. Výběr pak záleží na vašem rozpočtu.

13| Budeš takhle cestovat napořád?

Už dávno jsem zpomalila a pokukuju po návratu do Čech. Určitě chci často cestovat celý život, ale tenhle nomádský styl je hodně unavující styl života. Nemáte žádné jistoty a stabilitu. A tak se čím dál víc těším domů a čím dál hůř se mi domov opouští. Země česká - domov můj (to se to bude mamce a taťkovi číst - zdravím do chaloupky v lesích :) )

Děkuju za vás čas, sněte ve velkým a přeju krásný den z Bali :)

Marti