Jak cestovat kolem světa levně a zadarmo


Jedna z mých nejoblíbenějších otázek, na kterou se lidí na cestách i doma ptám: Co bys dělal s penězi, kdybys vyhrál v loterii? 

 

Skoro všem se v tu chvíli rozzáří oči a začnou se přebírat ve svých nejniternějších snech, rozpomenou se na ty dětské, v hlavě odstraní bariéru nemožností a rozpovídají se s mnohem větší vášní v hlase. Jedna odpověď se ale neustále opakuje: Všeho bych nechal a cestoval bych kolem světa.

 

Tenhle podrobný článek je o tom, že cestovat kolem světa můžeme celkem jednoduše i bez té výhry v loterii.

Jak cestovat kolem světa levně a zadarmo

Peníze hýbou světem.

A stejně tak i našimi sny, které jsou v mnoha případech mnohem dosažitelnější, než si myslíme. 

 

Peníze jsou důvodem, proč tolik z nás studuje vysokou školu, kterou třeba ani studovat nechceme.

Proč se tolik z nás pořád drží práce, která nás nebaví, nikdy nebavila a nejspíš ani bavit nebude.

Proč tolik z nás žije životem leckdy stereotypním a vnitřně absolutně nenaplňujícím.

Proč tolik z nás nejde za svým snem. 

 

Před rokem jsem založila anglický travel blog Dreaming and Wandering, kam mi každý týden čtenáři z celého světa posílají velmi podobné zprávy: Žiješ můj sen... Kéž bych taky mohl cestovat kolem světa... Kde na to bereš peníze?... Jak to děláš, že můžeš pořád cestovat?... Ty máš ale štěstí!...

 

Jak to dělám, že si můžu dovolit dlouhodobě cestovat kolem světa?

A to, co vám teď prozradím, není vlastně vůbec žádné tajemství. Je to něco, co můžeme udělat všichni. A nemá to nic společného s bohatstvím a zdaleka ne ani se štěstím.

 

Já jsem se jednoduše rozhodla. 

Rozhodla jsem se cestovat a nastavila si cestování jako prioritu číslo jedna. Téměř vše jsem tomu postupně obětovala a uzpůsobila.

 

Nevlastním žádný spořící účet, nemám sponzory, bohatého přítele, ani nejsem z bohaté rodiny, akcie jsou pro mě španělská vesnice. Nevyhrála jsem loterii. Nejsem chytřejší, talentovanější, schopnější ani krásnější než kdokoliv z vás, co to právě čtete. Nezasloužím si nic víc, než si zasloužíte vy sami.

 

Máte boty toulavé, chcete se vydat na cestu kolem světa a... nemáte skoro ani vindru? 

V pořádku! Zastavit vás to nemusí. V roce 2011 jsem letěla na Zéland s 1500,-. Do Kanady jsem koncem roku 2014 přiletěla opět téměř švorc. Neříkám, že je to ideální stav a vždycky je rozumnější mít něco stranou pro strýčka Příhodu (už jen pro ten klid v duši, že?)

Já se tím ale nikdy moc nestresovala. Věděla jsem, že budu OK.

 

Pokud jste otevření možnostem a znáte pár odkazů a tipů, zvládnete to taky. Vím to. První krok je zdaleka ten nejtěžší a já vám s tím krokem velmi ráda pomůžu. 

Takže, připravte si popcorn, uvařte čaj a hoďte si nohy nahoru. Tenhle článek je jeden z těch delších. 

 

Jak cestovat kolem světa levně či dokonce zadarmo?

jak cestovat kolem světa levně a zadarmo?

Vyberte tu správnou destinaci

Užít si co nejvíc za co nejmíň.

 

Každý jsme z jiného těsta a každý máme jiné sny. Pokud byla cesta do USA vždycky tím vaším snem, tak rozhodně jeďte. Spousta lidí se ale rozhodne letět na Floridu, protože vidí palmy a pláže z amerických seriálů. Spousta lidí se rozhodne pro dovolenou v Evropě, protože nechtějí utrácet tisíce korun za letenku. Přitom si už neuvědomují, že týden na Floridě či ve Francii je vyjde stejně draho jako měsíc velmi pohodlného života v ráji JV Asie či střední Ameriky.

 

Doporučuji si před cestou udělat finanční průzkum a přečíst zkušenosti cestovatelů, kteří v dané oblasti nedávno cestovali. Nejen, že budete mít alespoň hrubou představu o předpokládaných výdajích, ale také si uděláte obrázek o tom, jestli je to ono místo tím, čím si představujete.

 

V roce 2013 (mimo sezónu!) jsem celá nadšená jela na Koh Phi Phi ostrov v Thajsku proslavený filmem Pláž. Bum! Šíleně přelidněné a rozhodně ne levné místo (v rámci ostatních míst v JV Asii). Trošku rozčarování a velmi rychlý útěk.

 

Jeden příklad za všechny. Každým rokem cestuje čím dál více lidí, což se odráží nejen na místních cenách, ale i celkové tváři země. Platí to hlavně pro země JV Asie či střední a jižní Ameriky. Cenám a informacím z roku 2010 raději moc nevěřte a hledejte informace současné.

 

Googlete, vyptávejte se místních a zkušených cestovatelů a objevujte své vlastní top destinace. Nejen, že ve většině případů ušetříte, ale také velmi pravděpodobně najdete nádherná klidná místa bez turistů, o kterých se v průvodcích nepíše.

Jak cestovat kolem světa levně a zadarmo

Ušetřete za dopravu

Jak najít nejlevnější letenku?

 

Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit na letenkách a budu se tomu podrobně věnovat v některém z dalších článků. Můžete se přihlásit o odběr měsíčního newsletteru a žádný článek s cestovatelskými tipy vám tak neunikne.

 

Buďte, pokud možno, časově (a nejlépe i destinačně) flexibilní. Chápu, že každý jsme v jiné životní situaci a ne každý si může flexibilitu dovolit, ať už je to kvůli práci, zdraví, škole či rodině, ale pokud jste na volné noze, máte čerstvě po škole či jste dali výpověď v práci, můžete na letenkách ušetřit tisíce korun. Létejte pokud možno mimo sezónu, víkendy, svátky a prázdniny.

 

Sehnat co nejlevnější letenku často vyžaduje hodiny i dny hledání a kombinování, hlavně pokud potřebujete letět na konkrétní místo a v konkrétním časovém rozmezí. Nejčastěji a nejraději používám tyto vyhledávače:

Přehledný, jednoduchý a z mé několikaleté zkušenosti vždy i levnější vyhledávač než jeho starší bratři Skyscanner a Kayak.

Pokud hledám letenku do konkrétní destinace a na konkrétní časové období, tak je Momondo první stránka, kterou zapínám.


Inovativní vyhledávač z české dílny. Kolikrát je až neuvěřitelný s jakou kreativitou vyhledává lety, zahrnující i nízkonákladové společnosti.

K dispozici máte spoustu přehledných nástrojů, můžete si zadat, odkud letíte a na mapě se vám ukážou nejlevnější lety do zemí celého světa.


Další český projekt specializující se především na evropské nízkonákladové letecké společnosti*. 

*Nezapomeňte, že narozdíl od normálních leteckých společností musíte u nízkonákladovek platit zvlášť za každé check-in zavazadlo a částka může být vyšší než cena samotné letenky (např 65 EUR u WowAir). Doporučuju si před každou koupí zjisit, kolik vás to zavazadlo bude stát. Nebo to všechno jednoduše zabalte do jednoho příručního.


Nejrychlejší letenky mobilní aplikace

Češi jedou! Kamarád a cestovatel Jirka Dolejš právě vytvořil úplně skvělou mobilní aplikaci, která agreguje levné letenky z nám již důvěrně známýcserverů jako např. Akční letenky, Zalet si, atd. Bohužel algoritmus FB jejich status updaty neukazuje všem a tak ty nejlepší nabídky dost často propásnem. Nejrychlejší letenky vám všechny letenkové slevy pohlídá, umožní je vidět na jednom místě a dokonce si appku můžete nastavit tak, aby vám zapípala v okamžiku zveřejnění nové akční slevy.


Jezděte veřejnou dopravou

Shuttle bus z letiště, taxi či pronájem auta vás vyjdou vždy dráž než lístek na veřejnou městskou dopravu (shuttle bus $20 vs lístek na metro $2 v Madridu). Stačí jen opět využít služeb pana Googleho a udělat krátký a jednoduchý průzkum. Nejen, že ušetříte, ale je to také super způsob, jak poznat místní kulturu a seznámit se s novými lidmi.

Stopujte a využívejte spolujízdy

Stopovala jsem po Austrálii, Novém Zélandu, Asii, Kanadě a po Evropě. A téměř vždy naprosto bezproblémově. Netřeba zmiňovat, že stopováním ušetříte. Co mě na tom ale baví nejvíc, je fakt, že se díky stopování seznámíte s naprosto neuvěřitelnými lidmi (a je jedno, jestli jste ve Francii nebo Vietnamu), kteří si neváhají udělat dvouhodinovou zajížďku, aby vám ukázali ty nádherné vodopády, o kterých běžný turista neví. Poznáte lidi, kteří vás dostanou svou laskavostí a nezištností, lidi, kteří vám nabídnou jídlo a přístřešek, i když sami téměř nic nemají. Z cizinců za volantem se leckdy stanou přátelé na celý život.

 

Jestli se tedy nebojíte a v nejlepším případě máte parťáka, stopujte. Super stránka pro stopaře je Hitchwiki, kde stopaři z celého světa sdílí své stopovací zkušenosti z konkrétních míst.

 

Pokud nechcete stopovat a přesto na dopravě ušetřit, můžete využít stránek nabízejících spolujízdu. Když jsem žila ve Španělsku, často jsem používala BlaBlaCar, jehož součástí se nedávno stal i český Jízdomat. Princip je jednoduchý, zadáte si kdy, odkud a kam chcete jet a pokud některý z řidičů jede vybranou trasu, můžete se k němu přidat.

 

Výhodou spolujízdy jsou nejen často levnější ceny než u veřejných přepravců, ale také rychlejší a časově výhodnější spoje (chcete-li jet v jinou hodinu, než nabízí autobusový jízdní řád). Nevýhodou je pak to, že vám nikdo nezaručí, že řidič v ten den nezmění plány (mně se to sice nestalo, ale znám pár kamarádů, kteří pak museli narychlo rezervovat vlak či autobus).

spolujízda stopování

Bydlete levně a zadarmo

Vím, že posledních pár let, co jsem na cestách, se lidé ptají mých rodičů, jestli mi posílají peníze a když teda ne, kde na to pořád beru. 

 

Stále ještě spousta lidí všech generací se na cestování kouká jako na výsadu bohatých a sami si nedokážou představit, že by zrovna oni mohli jednou taky cestovat. Kolem světa. A dokonce dlouhodobě. 

 

Cestování je drahé jen tehdy, pokud si to drahé uděláte (například rezervujete pětihvězdičkový hotel, dostatečně nenaplánujete, jedete v hlavní sezóně atp.)

 

Na cestě kolem světa můžete ušetřit deseti i statisíce korun za ubytování. Můžete si pak třeba tři měsíce užívat vilu na Maledivách či apartmán v Sydney. Cestování je v dnešní době dostupné úplně všem, stačí trošku aktivně hledat a být otevřený možnostem. Tady jsou některé ze zdrojů, které na svých cestách velmi často používám:

Jeden z nejjednodušších a nejznámějších způsobů, jak bydlet zadarmo po celém světě. V databázi najdete hostitele z celého světa, kteří zadarmo nabízejí gauč, postel a někdy i vlastní pokoj. Někteří hostitelé vám i rádi uvaří, ukážou město, či vás vezmou na výlet.

 

Jak to funguje?

Stačí se zadarmo zaregistrovat a důkladně vyplnit svůj profil. Pak už jen v databázi hledáte vhodného hostitele, kterému pošlete zprávu, proč byste u něj potřebovali přespávat. Ve většině případů můžete přespat pouze pár nocí, i když jsou i takové výjimky, kdy vám hostitel nabídne zůstat i po několik týdnů, jak se to stalo mně v kanadském hlavním městě Ottawa.

 

Naposledy jsem couchsurfovala v městečku Nanaimo na západě Kanady. Mými hostiteli byl neuvěřitelně inspirující pár středního věku cestující na motorce kolem světa. Po příjezdu k nim jsme jeli na motorce k vodopádům, na nejlepší kanadskou čokoládovou zmrzlinu z mořské soli a poté na pláž pozorovat západ slunce nad Tichým oceánem. Nakonec jsme skončili v lokální hospůdce a u piva vyměnili příběhy ze života a z cest. S Shelley a Johnem jsme v kontaktu dodnes a plánujeme, že je na pár týdnů navštívím v Ekvádoru, kam se nedávno odstěhovali.

House sitting | Pet sitting

U nás ještě ne příliš známý pojem house sitting je tou nejluxusnější formou ubytování bez utracení jediné koruny. Princip house sittingu je takový, že majitel domu, vily či apartmánu odjíždí na služební cestu, dovolenou, na delší dobu (někdy i v rámci roku či dvou) se stěhuje na jiné místo, atp. Potřebuje tedy někoho, kdo se mu o postará o dům, zaleje trávník a velmi často postará o domácí mazlíčky (i proto se používá název pet sitters) a za to vás nechá zdarma bydlet u něj doma.

 

Já jsem zaregistrovaná v databázi Trusted housesitters (roční registrace mě vyjde na 100 dolarů - cena jedné noci ve standardním hotelu) díky tomu si téměř královsky žila pár týdnů Indonésii, v Austrálii i např. Španělsku a ušetřila tisíce dolarů. Databází na house sitting je spousta a existují i levnější varianty, jejich nabídka však není tolik široká jako u Trusted housesitters.

O AirBnB už jste asi někdy někde slyšeli. Skvělé stránky, kde můžete najít zajímavá a především cenově dostupná místa k pronájmu po celém světě (od sdílených pokojů až po celé vily a dokonce i zámky). AirBnB se může hodit především pokud sháníte krátkodobější pronájmy, ale meze se rozhodně nekladou.

 

Registrace na AirBnB je zdarma a pokud kliknete na následující banner, dostanete slevu 500,- na ubytování (a mně uděláte radost, jelikož těch 500,- dostanu i já :) )

Spěte na letišti

S vysokou pravděpodobností se vám může stát, že budete muset přespat na letišti. Na těch pár hodin se kolikrát nevyplatí jet do města a ubytovat se (a např. singapurské letiště je lepší než tamější podprůměrný hostel za 40 dolarů na noc).

 

Biblí pro spáče na letišti je můj oblíbený Sleeping in airports. Cestovatelé zde sdílí tipy a zkušenosti s letišti po celém světě - kde najít ten nejlepší spot na přespání, tozn. co nejpohodlnější sedačky, nejtmavší a nejklidnější kouty, se zásuvkami, plus informace o wi-fi připojení a možnostech občerstvení.

Jak cestovat kolem světa levně a zadarmo

Cestujte s hamakou

Bez hamaky (houpací sítě) už nedám ani ránu. Pokud totiž nejste zrovna na Times Square v NYC, budete mít téměř vždy kde hlavu složit. V mnoha hostelech po celém světě vás za pár dolarů nechají hamaku pověsit na zahradě. Krom toho je to jedna z těch věcí, kterou na cestáchrozně moc oceníte. Největší pohodlí na čtení, spaní, pití piva, na pláž, do pralesa, do hor, prostě cokoliv kamkoliv jakkoliv. Můžete ji použít jako přikrývku a v nejhorším i jako provizorní pláštěnku. 

Smlouvejte a domlouvejte

Pokud letíte do Asie či Jižní Ameriky, nemá moc smysl dopředu rezervovat hostel, guest house či jakékoliv jiné ubytování. Možností je na každém kroku spoustu, takže nejlepší je jich po příjezdu pár obejít, poptat se na ceny a pokud zůstáváte na vícero nocí, snažit se domluvit lepší cenu. V naprosté většině se dostanete na mnohem nižší, než kterou vám při příchodu nabídli. Nenechte se snadno odbýt, jelikož ceny jsou většinou nasazené pro turisty ze západních zemí. Zároveň však nezapomeňte na respekt a uvědomte si, že nám dolar navíc neublíží, kdežto jim se může ohromně hodit. 

Improvizujte

Někdy je třeba improvizovat.

 

V Austrálii jsem se dostala do města, kde nebyly žádné levné hostely ani kempy a všude byl přísný zákaz kempování. Chodila jsem tak v noci od domu k domu, klepala na dveře, a poptávala neznámých lidí, jestli si u nich na zahradě můžu postavit stan. Asi po šesti klepacícpokusech se mi poštěstilo a kromě trávníku na dvorku jsem dostala i večeři, sprchu a ranní svoz k dálnici. 

Kamarád mi vyprávěl že už několikrát bydlel ve městě uvnitř banky, kde jsou 24h automaty. Dalším známým, co v zimě stopovali po celé Kanadě, bylo knězem nabídnuto spát v kostele. Později i v přístřešku pro bezdomovce.

 

Ano, někdy je to trošku na hraně a rozhodně to není pro všechny, takže vždycky se snažte použít selský rozum a nedělejte nic, co by vám bylo proti srsti.

Staňte se dobrovolníkem

Dobrovolnictví je nejen skvělý způsob, jak dlouhodobě cestovat kolem světa zadarmo, ale také naprosto unikátní cesta, jak si rozšířit obzory, ponořit se do místní kultury, být prospěšný a vytvořit si doživotní přátelství.

 

hem pěti let jsem dobrovolničila na desítkách projektů po celém světě a naučila se mluvit španělsky, jezdit na koni, opravovat a řídit lodě, stavět iglú, pěstovat kávu, podojit krávu, atd...

Čím dál více populárnější databáze všemožně zaměřených projektů po celém světě. Pokud chcete žít na jachtě v Panamě, jezdit na koních na Novém Zélandu, cvičit jógu v Kambodži, pěstovat a vyrábět čokoládu v horách v Peru, udělat si potápěčskou licenci v Řecku a mnoho dalšího, Workaway by vám v záložkách nemělo chybět. Většinou pracujete kolem 20-35 hodin týdně výměnou za ubytování, stravu a aktivity spojené s dobrovolnickým projektem.

***Registrace na rok stojí 23 EUR.

 

 Na podobném principu fungují stránky HelpX a WWOOF s projekty zaměřenými především na zemědělství.

Workaway projekty

Je vám mezi 17-30ti lety? Ještě nikdy jste nebyli sami v zahraničí a chcete to změnit, ale pořád máte pochyby, zda to sami zvládnete? Pak rozhodně doporučuju vyjet na některý z EDS projektů. Projekty jsou financované z grantového programu EU Mládež v akci a proplácí se vám doprava, ubytování, strava, kapesné, jazykový kurz (jazyk dané země) a pojištění. Můžete se hlásit na projekty s různým zaměřením po celé Evropě.

 

Já si svůj EDS projekt vybírala na základě toho, že jsem se chtěla naučit španělsky + bydlet u moře. V roce 2014 jsem tak strávila nádherných 6 měsíců na jižním pobřeží Španělska, kde jsem opravovala a kormidlovala lodě, učila jsem angličtinu děti ze sociálně slabších rodin, pomáhala pěstovat mandlovníky a každý den jedla ty nejlepší a nejlevnější plody moře :)

V dnešní době není úplně nejjednodušší najít dobrovolnickou organizaci, která po vás nebude chtít tisíce dolarů za třítýdenní projekt, kde se budete v závěru mazlit se lvíčaty či potápět s velrybami. Nikomu tím neprospějete, organizace si naplní kapsy. A přesto takhle funguje mnoho 'dobrovolnických' organizací. Takže pozor na to.

 

Naštěstí jsem našla organizaci Volunteer Latin America působící ve střední a jižní Americe. Projekty jsou buď úplně zadarmo, či přispíváte menší částkou na ubytování a stravu po dobu projektu. Na některých projektech (vědecké a manažerské pozice) dokonce dostanete zaplaceno, či je vám například proplacena zpáteční letenka. Dvouleté členství stojí $14 a některé jejich projekty stojí opravdu za to. Však mrkněte do databáze :)

 

Podobná stránka, avšak zaměřená na projekty v Africe, je Volunteer 4 Africa.

 

***Doporučuji dát oběma stránkám like na Facebooku a mít tak nové projekty z první ruky.***

Pracujte v zahraničí

Velkou část peněz na cesty si ušetřím prací v zahraničí. Ale i to je pro mě svým způsobem objevování a cestování. 

 

hem roku a něco na Zélandu jsem vystřídala 15 různých prací. Jedinou, kterou jsem vzdala, byl sběr jablek. To bylo asi po 5 hodinách, kdy jsem v korunách stromů vydělala 25 dolarů a v ten samý den mi s nabídkou práce volali z nedaleké vinice, kde jsem chtěla hrozně moc pracovat. V Kanadě jsem za loňský rok opět vzala jakoukoliv práci, která mi přišla pod nos, takže kromě focení jsem dělala pokojskou, servírku, rozdávala na bazénu osušky, prodávala ve zlatnictví, sbírala hroznové víno, byla supervizorem na třešňové farmě v severní Americe,...

 

Jak sehnat práci v zahraničí?

Prostě se toho nebát. 

(Já vím, mně se to říká, když už mám tu počáteční fázi za sebou. Klidně mi napište, jestli máte jakékoliv obavy.)

 

Pokud 'jen' sháníte práci, neženete se za kariérou a jste otevření téměř všemu, práci v zahraničí si vždycky najdete (alespoň základy anglického jazyka vám to však o hodně usnadní). Berte shánění práce jako hru, vypilujte si životopis (případně poproste zdatného kamaráda, ať vám s ním pomůže), vytrvejte a zůstaňte pozitivní.

Working Holiday

Pro Českou Republiku jsou tato víza dostupná do Kanady, na Nový Zéland a v roce 2012 na seznam přibyla dokonce i Jižní Korea. Již několik let se chystá vízová dohoda s Austrálií, ale stále zatím bezvýsledně.

 

Podmínky pro udělení víz se pro každou zemi liší a víza vám v dané zemi umožní legálně pracovat a samozřejmě i cestovat po dobu jednoho roku. V Kanadě se dá nejsnadněji sehnat práce v oblasti služeb (pokojské, servírky, recepční), na Zélandu pak v zemědělství (sběr a balení ovoce, práce na farmách a vinicích).

Working Holiday na Novém Zélandu

Pracujte na zaoceánských lodích

Nejen, že díky této práci proplujete světové oceány, smaragdově modrá moře a zavítáte do nádherných exotických přístavů, ale také můžete ušetřit celkem dost z vaší výplaty. Veškeré náklady na život, jako je ubytování, jídlo, pojištění a letenky máte totiž hrazené. Zaměstnavatel vám dokonce dopředu vyřídí a zaplatí potřebná víza.

 

Před odletem do Kanady jsem se přes agenturu All Cruise Jobs hlásila na pozici Fotografa na karibské zaoceánské lodi. Po třech kolech Skype pohovorů jsem byla přijata a měla odletět do Mexika. Nakonec vyhrála Kanada.

 

Nemůžu sice mluvit ze své zkušenosti, ale práce na zaoceánských lodí je prý fyzicky i psychicky velmi náročná. Většinu času jste na moři a se stejnou posádkou. Na výlety na souši nemáte moc příležitostí a času, pracujete hodně hodin v kuse a ani výdělky nejsou nejvyšší (i přesto se dá velmi slušně ušetřit). I tak bych do toho šla a vyzkoušela.

Staňte se instruktorem potápění

Pokud jste certifikovaný instruktor potápění, či alespoň divemaster, práce je pro vás zejména v JV Asii a střední Americe spousta (Thajsko, Kambodža, Filipíny, Bali, Borneo, Belize, Mexiko,...).

 

Nejste certifikovaný instruktor a nemůžete si dovolit plnou cenu za kurz? Pak máte skvělou možnost získat certifikát zdarma či za zvýhodněnou cenu na potápěčské stáži. Za výpomoc v potápěčském centru. Většinou se jedná o divemaster kurz (se kterým sice později nemůžete vyučovat, ale můžete pracovat jako asistent instruktora či průvodce pro certifikované potápěče). V některých případech vám může být nabídnut i instruktorský kurz za zvýhodněnou cenu. Sami si musíte platit jídlo, ubytování a transport, ale ve výše zmíněných zemích vám na měsíc stačí kolem $500. 

 

Stáž nabízí hodně potápěčských center, ale mno z nich to na svém webu neuvádí. Zkuste jim napsat email a zeptat se, jestli stáž nabízí a případně jaké jsou podmínky (kolik hodin denně a týdně budete pracovat, jaká bude náplň práce, jaké certifikáty dostanete, zda vám půjčí potápěčskou výbavu, kolik ponorů vám zaručí, jaké jsou průměrné měsíční výdaje na život v dané oblasti, atp.)

Práce na jachtě

Pokud máte rádi moře a lodě, tak proč nezkusit práci na jachtě? Je až překvapivě jednoduché stát se členem posádky i bez nějakých zvláštních předchozích zkušeností (se kterými se ale vaše šance mnohonásobně zvýší).

 

Práci můžete hledat například na těchto stránkách:

práce na jachtách

Dělejte to, v čem jste dobří (či to, co jste si vždy přáli dělat)

Umíte skvěle surfovat? Proč se nestát surf instruktorem? Mám spousta kamarádů, kteří se během roku přesouvají po světě a jednou učí na vlnácv Maroku, poté přeletí na Bali a za další půl rok jsou na Kostarice. Surf instruktoři jsou pořád velmi žádaní. To samé s jóga instruktory. Uvažovali jste o práci za barem v Thajsku? Rozešlete pár emailů! Vaše šance jsou vysoké.


Nevíte, co c
hcete dělat? Pak vyrazte do světa a uvidíte, jaké jsou kde možnosti. Dost možná v tom světě nezbohatnete a kariéru nevybudujete, ale dost možná vás váš nový život bude bavit o ždibet víc než ten současný.

 

Koneckonců - domů se můžete vrátit vždycky :)


Líbil se vám článek a myslíte si, že pomůže dalším lidem? Sdílejte ho s ostatními a hurá do světa! 

 

Sledujte Za svým snem na Facebooku a přihlašte se o odběr newsletteru, ať vám neutečou nové články a tipy na cesty.

 

Máte-li dotazy, připomínky, či znáte-li další způsoby, jak cestovat kolem světa levně či zadarmo, napište mi, prosím, dole do komentářů.


Čtěte také: