Jak najít nejlevnější letenky do celého světa


Letenky jsou pro mě vždy tím největším výdajem v cestovním rozpočtu, takže si dávám hodně záležet na tom, abych koupila tu nejlevnější možnou variantu. V článku najdete mé osobní tipy a triky, které se mi při koupi letenek mnohokrát osvědčily a pár desítek tisíc korun už ušetřily.

Jak najít nejlevnější letenky do celého světa

Nainstalujte si mobilní aplikaci Nejrychlejší letenky

Pokud jste taky blázni do všemožných levných letenek a chybných tarifů, zapomeňte na FB, který vám neukazuje všechny nové statusy jednotlivých stránek. Nová aplikace Nejrychlejší letenky vám všechny slevy z letenkových serverů pohlídá a pěkně zapípá vždy, když se objeví nová akce. Pro mě jednoznačně objev roku :)

***Aplikace je dostupná pro iOS a Android.

Cestujte v úterý a ve čtvrtek

Je známo, že letenky jsou přes víkend dražší než přes týden. Většina lidí totiž odlétá v pátek a vrací se v pondělí. Navíc, lety uprostřed týdne jsou velmi často nenaplněné, takže s trochou štěstí budete mít tři sedadla sami pro sebe. Letět v úterý či čtvrtek vyjde v mnoha případech nejlevněji. Nemusí to platit úplně vždy, a i proto je vždy lepší zkusit i víkendové kombinace. 

Rezervujte letenku brzy ráno či pozdě v noci

Věděli jste, že na ceně letenky se někdy může odrazit i čas, kdy letenku kupujete?

Vyhněte se koupi letenky kolem oběda a v čase, kdy se lidé vrací z práce domů. Věřte nevěřte, když budete kupovat např. kolem 23.00, letenka může být znatelně levnější. Několikrát už jsem čekala a zůstávala vzhůru dlouho třeba do dvou do ráda, abych koupila tu nejlevnější možnou letenku.

Jak najít nejlevnější letenku kolem světa

Buďte flexibilní

Pokud se nepotřebujete dostat z místa A na místo B, a chcete jen tak letět někam, kde jsou pláže, či hory, či džungle, proč si nevybrat cílovou destinaci podle současných cen letenek? Skypicker má tu skvělou funkci, že vám hezky rovnou na mapě ukáže nejlevnější letenky z místa, odkud chcete letět do celého světa či vybrané oblasti.

Na hledání letenek používejte Soukromé okno

Už se vám někdy stalo, že jste hledali letenku a o pár hodin hledání později ta úplně samá letenka poskočila o pár tisícovek korun nahoru? Důvodem mohlo být i to, že NĚKTERÉ letecké společnosti využívají historie vašeho hledání a tím, že cenu zvednou, vás chtějí donutit koupit letenku rychleji.

Pokud vím, tak stále ještě nebyla prokázána pravdivost těchto praktik a samotné letecké společnosti to samozřejmě nepřiznají, ale já už v téhle situaci párkrát byla. Letenka, kterou jsem celý den hledala a zvažovala její koupi, během pár minut zdražila o několik desítek dolarů. Po otevření soukromého okna jsem ji našla opět za původní cenu.

 

Soukromé okno, případně také soukromé prohlížení (název se liší dle internetového vyhledávače, v AJ - incognito window, private window, private browsing) otevře inkognito okno, které nečerpá z žádných předešlých informací, které jste do počítače naťukali a vyhledali. Stránka tedy bude plně aktualizovaná.

Stejnou funkci jako soukromé okno má i vymazání tzv. cookies. Já sama používám soukromé okno - jednodušší a rychlejší.

Je levnější rezervovat separátní letenky dvou různých leteckých společností?

... namísto hledání letenky přes vyhledávač rovnou do bodu B?

Příklad: Chcete letět do Toronta. Zkuste si tedy najít ceny letenek z různých evropských měst do Toronta. Pokud najdete nějakou jednoznačně levnější, hledejte spoj z Prahy, Bratislavy, Mnichova, Vídně, atd. do onoho evropského města. Ano, můžou to být i hodiny i dny hledání a kombinování, ale velmi často se mi tak podaří pár tisícovek ušetřit.

 

Myslete na to, že pokud si rezervujete letenky tímto způsobem, budete si po příletu na 'meziletiště' muset vyzvednout kufr a znovu si projít celým check-in procesem. Právě proto doporučuji mít mezi jednotlivými lety alespoň 4 hodiny (na mezinárodních letištích klidně i víc). Důležité je také vědět, na které letiště přilétáte, a z kterého posléze odlétáte. Nízkonákladové společnosti často ve velkých městech jako je např. Londýn, létají na jiná letiště než normální letecké společnosti. Zjistěte si také, kolik času a peněz vás bude případný přesun mezi letišti či terminály stát. Někdy se vyplatí pár stovek za letenku připlatit, mít jednoduchý přestup a ušetřit si nervy.

Připravte se na dlouuuuuhé přestupy

Super levné letenky dost často zahrnují super dlouhé přestupy. Na některých letištích si to čekání ale rozhodně užijete (např. v Singapuru mají na letišti bazén na střeše, zahrady s motýly a dokonce i kino). Pokud máte čas a chuť, nechte si zavazadlo v letištní úschovně, vyrazte do města a objevujte (a utrácejte peníze, které jste ušetřili na letence).

 

Pokud zůstáváte přes noc, bude se vám hodit Sleeping in airports, kde najdete informace o spaní na konkrétních letištích po celém světě.

Jak najít nejlevnější letenky

Kupujte letenku 6 týdnů před odletem

Kolik mě tohle v životě stálo nervů. Ale vždycky se to vyplatilo. Když tedy můžu, letenku kupuju zhruba kolem těch 6 týdnů před odletem. Často to vypadá tak, že letenky jsou pár měsíců dopředu za relativně přijatelnou cenu a pak bum! ceny vyskočí klidně i o deset tisíc korun nahoru. A najednou kolem 6 týdnů před odletem letecká společnost nabídne pár letenek za mnohem výhodnější cenu, než byla ta počáteční relativně přijatelná.

 

POZOR! Tohle je rada na vlastní nebezpečí a sama nevím, jestli to tak funguje pokaždé. To aby mi po krku nešlo pár naštvaných českých cestovatelů :) Můžete si to předem vyzkoušet i nanečisto - vyhlídněte si pár letenek a třeba pár týdnů zkoumejte, co se s cenou děje, když zkoušíte různé dny, v různý čas a s odlišným časovým odstupem od odletu.


Všemi výše uvedenými tipy se řídím velmi často, ale občas se stane, že žádná znatelně levná letenka na daný termín a do určité země není k nalezení (nechci říct, že neexistuje, protože možná existuje, jen se mi jí nedaří najít). Někdy je třeba se obrnit trpělivostí a zkoušet desítky kombinací a i tak je možné, že nic nenajde. Berte to jako součást hry a nenechte si zkazit náladu.

 

Lovu na nejlevnější letenky zdar! Pokud máte nějaké další tipy, návrhy a připomínky, napište mi, prosím, dole do komentářů.


Čtěte také: