23 věcí, na které jsem přišla za 5 let cestování kolem světa


5 let.

 

Je to už neuvěřitelných 5 let, co jsem opustila práci v ČR a vydala se na cesty.

A tak si říkám, že je na čase ohlédnout se trošku zpět a zkusit dát dohromady, co mi cestování kolem světa dalo a naučilo.

Jak najít nejlevnější letenky do celého světa

Ačkoliv nelituju žádných rozhodnutí ve svém životě, protože možná bych bez nich nebyla tam kde teď jsem a já jsem ráda, kde jsem :), ale kdyby jste se mě zeptali, co bych v minulosti změnila, napadá mě jedna jediná věc. Asi bych nestrávila tolik let (18 let!!) ve vzdělávacích institucích, protože věřím, že mě nenaučily nic skutečně důležitého.

 

Nechápejte mě špatně, vzdělání je velmi důležité, jen teď mnohem víc vnímám, jak náš školní systém zabíjí naši kreativitu, potenciál a v neposlední řadě naše sebevědomí. Za posledních pět let jsem tak měla co dohánět - učila se nové věci, poznávala, co mě baví, naučila se lépe komunikovat (jak sama se sebou, tak s okolím), musela používat hlavu jako nikdy v životě na žádnou zkoušku, tvořila a setkávala se s neuvěřitelně inspirativními lidmi, kteří mě naučili pohlíže na běžné věci z úplně jiných úhlů.

 

Ještě než se dostanu k tomu, co jsem se během cestování naučila a na co jsem přišla... Lidé se mě pořád ještě ptají, jak je možné, že cestuju tak dlouho. Zda mě sponzorují rodiče či dokonce partneři. Ne ne, celých pět let jde jen z mé kapsy, dokonce jsem začala cestovat téměř s nulou na účtě (navíc měla 40.000,- dluh z vejšky). A věřte nebo ne, můj cestovatelský život je většinou levnější než ten původní standardní v Praze.

 

Všichni už tak trochu tušíme, že na to, abychom mohli cestovat kolem světa, nepotřebujeme mít milióny na účtě. Stačí být otevřený možnostem. Většinu mých cest platím díky tomu, že po cestě vezmu téměř jakoukoliv práci, která se namane (a tak je na mém seznamu i vychovatel telat, průvodce, fotograf, učitel angličtiny, pokojská, vybírač brouků, traktorista, sběrač třešní a mnohem víc). Více o mě si můžete přečíst tu.

 

Tak a teď už konečně ta dvacítkatrojka:


01| My sami a naše výmluvy jsou možná tou jedinou překážkou, která nám brání cestovat

'Žiješ můj sen!' 'Kéž bych moh taky tak cestovat!' - Nedovedete si představit, jak často tohle slýchám.

 

Tak hádejte co? Vy můžete taky ,)

 

Pokud opravdu chcete cestovat a momentálně necestujete, tak je to dost možná tím, že se schováváte za vlastními výmluvami. Peníze. Rodiče. Přítel. Škola. Strach. Ano ano, všechno to jsou svým způsobem výmluvy a nejspíše i důvod, proč necestujete.

 

A já na tom byla úplně stejně. Mamka s taťkou mě chtěli mít doma, měla jsem dobře placenou práci u filmu, která se přece neopouští, stále ještě jsem splácela dluhy z vejšky, cítila jsem se nejistě a pořád si říkala, co to k sakru dělám?

  • Opravdu tu vysokou školu chcete studovat či jen máte pocit, že byste měli? (Dobře, doktorem se bez patřičného vzdělání nestanete, ale zajímalo by mě třeba, jak velké procento lidí studuje například VŠE či pedák jen kvůli tomu titulu. Já sama můžu jmenovat desítky lidí ze svého okolí)
  • Opravdu milujete svou práci natolik, že ji nemůžete opustit?
  • Opravdu tolik záleží na tom, co o vašich utíkacích plánech říkají rodiče, partneři či přátelé? Se vší úctou k vašim blízkým - je to váš život a vy byste ho neměli podřizovat ostatním. (A ti praví přátelé vás beztak podpoří)
  • Jdete pařit každý víkend, a druhý den na FB píšete, že už nikdy pít nebudete? Koupíte si nový iPhone, protože ten starý už není dost dobrý? Pořídíte si novou kabelku, protože žádná z těch dalších 30ti se k novým šatům vůbec nehodí?

Zkuste si na tyhle otázky odpovědět. Nepíšu to proto, abych vám něco nařizovala a žádná odpověď není špatná. Jen je fajn si stanovit cíle a srovnat priority. Pokud nám nový iPhone udělá větší radost než cesta po Indonésii, pak není co řešit.

 

I vy můžete žít svůj sen, pokud nejste sami sobě nepřítelem. První krok je vždycky ten nejtěžší, pak už se to kráčí mnohem lehčeji.

02| Dlouhodobé cestování může vyjít levněji než standardní život v ČR

Spousta lidí si myslí, že utrácím majlant, když cestuju už pět let téměř bez přestávky. Ale opak je pravdou - na cestách většinou utratím mnohem míň, než kdybych zůstala v Praze a pracovala.

 

Když cestuju kolem světa, žiju v podstatě jen ze své krosny. A žiju velmi skromně. Nekupuju si nové věci, protože se s tím přece nebudu po světě tahat (a většinou ani nic nepotřebuju, jen když se něco starého rozbije). Na cestách nemusím platit nájem (pokud se někde na chvíli neusadím kvůli práci), účty za telefon, elektřinu, povinné ručení, atd.

Save on your hotel - www.hotelscombined.com

03| Čím pomaleji cestuješ, tím víc peněz ušetříš

Naprosto zásadní bod, jak si cestování nejen mnohem víc užít, ale také ušetřit značnou část peněz.

 

Cestujte P-O-M-A-L-U.

 

Nejnákladnější část na mých cestách je jednoznačně doprava, ať už je to letadlo, vlak, autobus či loď. Například když jsem cestovala Laosem, narazila jsem na krásnou chatrč na ostrově Don Det na řece Mekong, kde jsem platila asi 70,- za noc. Místo plánovaných dvou nocí jsem zůstala dva týdny, válela se v houpací síti, četla knížky, povídala si s místními, kteří mě po pár dnech začali brát na ryby, výlety a rodinné večeře.

 

Je to jednoduché - čím více času máte, tím více peněz ušetříte a cestování si užijete mnohem více, než kdybyste skákali z místa na místo, jen abyste toho v krátkém čase stihli co nejvíce. Cestujte pomaleji a snažte být flexibilní jak s termíny, tak i s itinerářem. 

04| Na krosně rozhodně nešetřit

Ono to totiž bude na cestách vaše bytí. Vaše skoro-všechno. Krosna by měla být co nejpohodlnější a nejkvalitnější, protože utržený ramenní popruh uprostřed džungle nepotěší.

 

Nikdy nekupujte krosnu přes internet, pokud ji nemáte předem vyzkoušenou. Co vyhovuje zádům vašeho kamaráda, může být peklo pro ty vaše. Já mám skvělý Osprey Ariel 65L a než jsem krosnu koupila, přečetla jsem si stovky recenzí na různé typy a značky a pak oběhala pár pražských obchodů, abych jich co nejvíc vyzkoušela. Poproste prodavače (znalý prodavač to udělá sám od sebe), ať vám do toho naloží alespoň deset kilo novin, a když se těch deset kilo bude zdát jako pět, tak je to na dobré cestě.

05| Nebalit si 'kdyby náhodou' věci

Velmi pravděpodobně je potřebovat nebudete. A každý gram v krosně se počítá. Po pěti letech na cestách můžu říct, že jsem nikdy nepotřebovala ty druhé plavky, které jsem si vzala pro případ, že by mi ty první spláchl oceán. Navíc, většinu věcí si můžete koupit po cestě. Kdyby náhodou.

06| I minimální znalost místního jazyka vám otevře mnohé dveře

Ještě předtím, než letím do nějaké země (nebo alespoň v letadle), snažím se naučit pár základních frází jako třeba Ahoj, Jak se máš?, Děkuji, Jak se jmenuješ?, Dobrý!

Rozhodně se nestyďte mluvit, místní lidé většinou ocení i ten nejlámanější pokus o komunikaci v jejich řeči. Velmi často vám to otevře dveře k jejich srdci či domovu. Především, když cestujete sami.

07| Ať se děje, co se děje, vždycky existuje řešení

Cestování s nízkým rozpočtem se většinou neobejde bez ne zrovna příjemných situací. A ač se ta či ta situace může zdát třeba i bezvýchodná, nakonec se nějaké to východisko VŽDYCKY najde. Vše se dá vyřešit.

 

Na cestách se mi už tolikrát stalo, že jsem neměla kde hlavu složit, zmeškala jsem letadlo či loď, docházely peníze, byla nemocná uprostřed džungle a.... pořád jsem tady a rozhodně mě to od cestování neodradilo. Ať už se stane cokoliv, nikdy nic není tak horké, jak se to uvaří. Hlavu vzhůru, snažte se uklidnit a párkrát se zhluboka nadechněte. Řešení si lítá někde kolem vás, jen ho v tom emočním rozpoložení rozeznat a chytit.

08| Svět není ani zdaleka tak nebezpečný, jak si možná myslíte

Pokud máte obrázek o světě vytvořený ze sledování médií a čtení novin, tak ho třeba i vidíte jako nebezpečné místo. Realita je ale naštěstí mnohem lepší. Po pěti letech se stejně nejvíc bojím v autě na dálnici z Prahy.

Jak u nás, tak ve světě, jsou místa, kterým je lepší se vyhnout. Stačí si udělat letmý internetový průzkum.

09| ... ale nikdy nevěřte opičákům! Nikdy!

Jsou úplně nejlegračnější a úplně nejroztomilejší. Známe známe. A taky byste si je nejradši poňuňali a odnesli domů. Dokud na vás nezasyčí jak z Vymítače ďábla a neukradnou foťák. Nevěřit a neňuňat!

10| Koupit Kindl je super nápad

Vlastně jeden z těch nejlepších! Jsem milovník papíru a dlouho jsem se koupi bránila, ale tahle elektronická čtečka už mi na cestách přinesla hodně radosti. Tisíce knih v lehké krabičce, která vydrží nabitá týdny. Cestování bez Kindlu už je pro mě skoro nemyslitelné.

11| Ne každý den na cestě jsou to jen samé duhy a jednorožci

Je naprosto v pořádku mít i při cestování rájem blbej den. Za mými fotkami se taky skrývá spousta potu, slz, probdělých nocí, zlomených srdcí, vystresovaných dnů, smutných dnů, osamělých dnů, atd. atd. Osobně asi neznám žádného cestovatele, který by to měl jinak. Takže když nějaké takové dny přijdou, přijměte je i tak. Jděte si vyčistit hlavu do lesa či na pláž nebo si celý den pouštějte hloupé filmy. Ráno moudřejší večera :)

12| Strýček Skrblík má za tři a taky si tolik neužije

Když jsem začínala cestovat, dokázala jsem šetřit úplně nesmyslně. Protože jeden výlet na ledovec na Zélandu se přece rovná týdnu na Bali. A tak jsem si krásně jezdila po světě, kde jsem měla skvělé možnosti sestoupit do tajemných jeskyní, potápět se vzácnými žraloky, létat, zkoušet exotická jídla a... já šetřila. Blbost největší a já pořád ještě lituju některých nevyužitých možností. Samozřejmě jsou věci, kde se vyplatí šetřit (doprava, ubytování, jídlo, oblečení,...), abychom mohli cestovat déleale zážitky vám nikdo nevezme. Směle do toho a utrácet.

13| Občas je fajn nechat foťák doma

Někdy se při odchodu z hotelu ve dveřích ještě několikrát otočím a mrknu na opuštěný foťák v rohu. Stojí mě to často hodně přemáhání, ale občas je prostě nutné si svět kolem užít a vnímat jen vlastníma očima.

14| Země česká je víc než jen země hezká

Možná tu nemáme hory, co sahají až k nebeské výši, pláže s bílým pískem a kokosovými palmami, či moře plné pestrobarevných rybiček. Ale lesy nám voní jako nikde jinde na světě a potůčky zurčí pod tajemnými hrady a zámky opředenými legendami. Česká krajina je naprosto unikátní a já se vždycky hrozně moc těším z návratů domů. Už mě navštívilo spousta přátel ze zahraničí a všichni byli krásou naší země naprosto okouzleni... a já hrdý Čech :)

 

Žijeme si tu hezky, jsme lidé spolehliví, umíme používat selský rozum a opravdu máme zlaté ručičky (ani nevíte, jakou vzácností tyhle věci ve světě jsou). Ani si to mnozí neuvědomujeme, bereme to jako samozřejmost a o životě za hranicemi máme leckdy zkreslenou a růžovou představu. Samozřejmě, že některé věci jsou tu složitější, ale některé zas o dost jednodušší, než v jiných zemích. Jen si myslím, že tu každý potřebujeme začít u sebe, trošku víc se usmívat, méně si stěžovat a mnohem víc si vážit toho, co máme a kdo jsme. Protože ta naše země a my za to rozhodně stojíme.

15| Plánovat chytře, ale hlavně na plánech nelpět

Spontánnost je třeba a plánování též, především pokud máme omezený rozpočet a nechceme spát na ulici. Vždycky je fajn strávit nějaký čas hledáním informací o dané oblasti. Můžeme tak ušetřit celkem dost peněz a v případě změn a nečekaných situací elegantně improvizovat.

 

Je velmi pravděpodobné, že se do nějakého určitého místa zamilujete. Mně se to stalo mnohokrát a díky tomu, že jsem neměla žádné pevné plány a rezervace, mohla jsem si dovolit zůstat několik dnů i týdnů déle. 

16| Ranní ptáče dál doskáče

Nedá se říct, že bych kdovíjak milovala ranní vstávání, ale pokud se chci vyhnout davům turistů na místech jako je Angkor Wat, Borobudur či jezero Peyto, toho budíka si nastavit prostě musím. Sice to bolí, ale jakmile se s úsvitem dostanu na místo, jsem neuvěřitelně šťastná, že jsem zase jednou vstala a můžu si tak užít nádherné východy slunce a památky, aniž bych se musela prodírat davem. A vůbec, fotky s ranním světlem jsou úplně ty nejkrásnější.

17| Rozvíjející se země jsou mnohem rozvinutější

Před cestami jsem pořád hltala cestovatelské články, dokumenty a fotografie z celého světa a o různých zemích si vytvořila určitou představu. Na cestě po Asii to pak bylo jedno překvápko za druhým, počínaje super moderním letišstěm v Singapuru, nákupními centry v Malajsii či Thajsku, autobusy s interntem na Filipínách konče. 

 

Svět se rozvíjí mnohem rychleji, než si uvědomujeme a je čím dál těžší najít autentická místa, tak jak je známe z National Geographic. Proto, jestli chcete cestovat, začněte co nejdříve.

18| Zabraňte hladu, ještě než přijde

Nejenže to zkazí den vám, ale taky vašemu parťákovi!

19| Liány jsou úplně skvělá věc a měly by být všude!

... a jednoho dne budu možná i jako ten Tarzan.

20| Hamaka? Hamaka!

Když se balím na cesty, snažím se s sebou brát věci, které mají univerzální využití a moje houpací síť Grand Trunk tak nemůže chybět. Je skladná, bytelná a lehounká, skvělá nejen jako místo na spaní a lenošení, ale taky jako polštář, přikrývka, slunečník či pláštěnka. Ať už se chystáte do hor či na pláž, na víkend či na rok, rozhodně doporučuju jednu pořídit.

21| Co je v mém životě důležité

Není žádným tajemstvím, že cestování mnoha lidem otevírá oči. Pro mě už je absolutně nemožné sympatizovat s lidmi, kteří řeší to, že vlak měl deset minut zpoždění, ananasy v Kauflandu jsou vyprodané a soused nevyhodil odpadky z chodby, když na světě potkávám lidi, kteří tvrdě pracují za 50 korun na den, aby se postarali o své rodiny.

22| Kdo je v mém životě důležitý

Občas musím přehodnotit některá z mých přátelství. Vybírám si lidi, které chci ve svém životě mít, a které ne. Obklopuji se lidmi, kteří milují život a pokud s něčím nejsou spokojení, nehledají chybu v ostatních, ale jsou ochotni vynaložit veškerou energii, aby našli řešení. Obklopuji se lidmi, kteří se nebojí snít ve velkém a za sny si jít nehledě na to, co si myslí ostatní. 

23| Správný čas je jen TEĎ

Možná je načase něco změnit a jít si za tím, po čem toužíme. Ne zítra, ne někdy.

Život se totiž děje právě teď. Nepromeškejte ho!


Taky vám cestování něco dalo, naučilo, či si myslíte, že vás dokonce změnilo?

Těším se na vaše příběhy v komentářích!

 

Pro více příběhů, postřehů a tipů na cestování kolem světa sledujte můj Facebook a přihlaste se k odběru newsletteru.


Čtěte také: