10 Workaway projektů, o kterých byste měli vědět: Objevujte svět téměř zadarmo


Máte rádi takové ty exotické dovolené v resortech?

Nejlépe all inclusive?

Kde každý den vypadá jak přes kopírák?

 

Probudíte se, vstanete z postele, nacpete se na obrovské bufetové snídani, vyvalíte se na pláži s piňa coladou, nacpete se na bufetovém obědě, vyvalíte se na pláži, dáte pár tempíček v bazénu, možná dokonce i zkusíte aqua aerobic, po kterém si zasloužíte mojito či tři, večeře, po večeři pivo, namazat spálená záda a šup do postele. Druhý den zas a znovu. Třetí jakbysmet. Čtvrtý den změna a jedete se skupinou z resortu na výlet! Ale naštěstí je před vámi ještě celý týden na pláži. No bájo!

 

Možná se vám tahle představa líbí, jelikož je to způsob, jak si dobíjíte baterky po dlouhých pracovních měsících. A je to naprosto v pořádku, já sama někdy na cestách potřebuju úplně vypnout a dva tři dny dělat úplné nic. Kdybych ale takhle měla strávit celý týden nebo dokonce dva!!, asi bych musela na kopeček.

 

Pokud taková dovolená taky nezní jako váš šálek kávy, pak je pro vás tenhle článek jako stvořený!

10 Workaway projektů, o kterých byste měli vědět: Objevujte svět téměř zadarmo

Co se třeba vypravit jachtou po Karibiku, meditovat v asijské džungli, prohánět se na koňském hřbetě kouzelnou krajinou Nového Zélandu či třeba celé dny prosurfovat na Kostarice?

 

A co si to tak všechno zkusit skoro zadarmo?

 

Pak se staňte hrdým WORKAWAYERem stejně jako já. Workaway je totiž jedním z mých nejoblíbenějších způsobů, jak dlouhodobě cestovat kolem světa, poznat místní lidi a jejich kulturu, naučit se skvělým novým věcem a třeba i přispět dobré věci. Během svých cest kolem světa jsem byla celkem na devítí Workaway projektech na čtyřech kontinentech

Co je to Workaway?

Mnoho z vás už o Workaway určitě slyšelo, jelikož rok od roku je tato organizace populárnější. Jedná se o komunitu lidí z celého světa hledající dobrovolníky, kteří jim pomůžou např. s prací na farmě, v surf kempu, útulku pro zvířata, atp.

 • Výměnou za pomoc na projektu dostanete ubytování a většinou i jídlo. V průměru se pracuje 5 hodin denně, 5-6 dnů v týdnů a odměnou je vám mnohem víc než jen ubytování a strava. Máte díky tomuto konceptu naprosto unikátní příležitost poznat život a kulturu jiné země, což se vám jako obyčejnému turistovi málokdy poštěstí. Naučíte se spoustu nových věcí, procvičíte (či se dokonce naučíte) cizí jazyk a často si i vylepšíte karmu.
 • Projekty nejsou věkově limitovány a délka projektu záleží projekt od projektu a také na domluvě s hostitelem (1 týden - 1 rok i více). Až na malé výjimky si sami si musíte hradit dopravu na projekt a cestovní pojištění. Také si zjistěte, zda je pro danou zemi potřeba turistické či pracovní vízum a jaké jsou podmínky k jeho udělení.
 • V databázi Workaway najdete tisíce projektů a abyste mohli kontaktovat jednotlivé hosty, je třeba se zaregistrovat a vyplnit svůj profil v AJ. ***Dvouleté členství stojí 22 EUR (pokud cestujete jako pár, tak 29 EUR za oba).***

Abych vám koncept Workaway trošku lépe přiblížila, našla jsem parádní projekty z celého světa, které rozhodně stojí za zmínku. Na stránkách ale najdete stovky a tisíce dalších pokladů. Já sama tam dost často chodím prokrastinovat, hledám projekty, nacházím a vždycky si říkám, že potřebuju alespoň ještě takových 200 let, abych třetinu toho, co chci :)

10 Workaway projektů, o kterých byste měli vědět:


01 | Vyzkoušej si život námořníka na palubě jachty v Panamě

Taky vám to zní úplně jako sen? V rámci projektu budete bydlet na jachtě, která bere turisty na 3-5ti denní plavby kolem nádhernýcpanamských ostrovů San Blas.

Budete se například starat o klienty, uklízet, vařit nebo taky držet hlídku.

S jachtařením nepotřebujete mít žádné zkušenost, naopak dostanete příležitost se tomu naučit.

 

Více info o projektu zde.


02 | Zažij tu pravou Afriku na farmě v Zambii

Kdo by nechtěl zažít safari a africké západy slunce?

 

Debby a Steve v zambijské Ndole shání dobrovolníky, kteří jim pomůžou s chodem farmy, budou se starat o hosty, zvířata a pomáhat při akcích pro děti z vesnice, školních kempech u řeky Zambezi a mnoho dalších aktivit.

 

Více info o projektu zde.


03| Do Laplandu na psí spřežení

Krásný projekt na severu Norska, kde na vás čeká více jak 40 husky psů.

 

Budete pomáhat s běžným chodem organizace, pomáhat s turisty, starat se o psy, zahradničit, vařit, spravovat, ve volných chvílícjezdit na běžkách či třeba objevovat zátoky jezera na kánojích. Samé krásné věci :)

 

Více info o projektu zde.


04| Za jógou a meditací do Kambodži

Jóga a meditační centrum na jižním pobřeží Kambodži je komunitou, která klientům pomáhá na jejich spirituální cestě.

 

Některé z vašich úkolů je správa celého centra, pomoc s internetovým marketingem, uklízením, vařením, komunikace s klienty a pokud máte zkušenosti jako lektor jógy, můžete ji tu dokonce i vyučovat.

 

Více info o projektu zde 


05| Nový Zéland z koňského hřbetu

Majitelé malé koňské farmy se zahradami a sady v nádherném údolí Roakokoputuna hledají dobrovolníky, kteří jim pomůžou s koňmi a dalšími zvířaty, s prací na zahradě a údržbou farmy.

 

Pro tento projekt byste měli mít zkušenost s ježděním na koni. Také je třeba mít pracovní povolení.

 

Více info o projektu zde.


06| Potápěj se v Egyptě

Rudé moře je jedním z nejkrásnějších míst, kam zamířit za potápěním a najdete zde pár potápěčských projektů.

Například potápěčská škola v Dahabu hledá dobrovolníky, kteří jim pomůžou s klienty, recepcí a úklidem, účetnictvím a online networkingem. Pokud jste certifikovaný potápěč, můžete pomáhat jako průvodce. V opačném případě škola nabízí dobrovolnickou slevu na PADI OWD kurz.

 

Více info o projektu zde.


07| Práce s ohroženými druhy v kolumbijské Amazonii

Záchranná ekoturistická stanice, která byla původně založena roku 2010 jako motýlí farma, se nyní stará i o desítky dalších zvířat, která byla zachráněna z černého trhu

Budete se tu starat o různé druhy primátů, lenochody, papoušky a další zvířata, z nichž některá jsou již na pokraji vyhynutí.

 

Více info o projektu zde.


08| Kitesurfing v ráji Království Tongy

Jedno z mých nejoblíbenějších míst na téhle planetě!

Uoleva je malinký panenský ostrov v jižním Pacifiku, kde mladý pár postavil malý kitesurfingový resort.

Shání dobrovolníka, který jim pomůže především s vařením. Jestli jste za plotnou jako doma a zároveň vyznavačem vodních sportů a třeba se teď nacházíte v AU či NZ, odkud jsou letenky na Tongu za hubičku, neváhala bych ani chvilku. 

 

Více info o projektu zde.


09| Dobrovolníkem s dětmi v Ugandě

Steve založil v ugandském městě Kampala malou neziskovou organizaci, kde se stará se o osiřelé děti.

Můžete mu pomoci s jejich vzděláváním, vymýšlením programu či tvorbou vlastnícprojektů.

 

Organizace je částečně financována díky Stevově malé farmě a tak si zkusíte i farmaření.

 

Více info o projektu zde.


10| Surfuj do západu slunka na Kostarice

Surf camp uprostřed kostarické džungle, vodopády, papoušci, opice, pláže bez turistů, uvolněná atmosféra.

Pokud jste otevřeni pořádnému dobrodružství a nepotrpíte si na luxus, rovnou se hlaste.

Za ubytování budete v kempu pomáhat se vším možným, a to pouhých 8-12 hodin týdně. Zbytek času tak můžete surfovat, prodírat se džunglí a pozorovat hvězdy.

 

Více info o projektu zde.Vybráno? Jak zvýšit své šance pro přijetí na projekt?

Na některé projekty se neustále hlásí mnoho zájemců (desítky a někdy i stovky) a je tedy důležité se umět prodat:

 • Dejte si záležet s vyplněním profilu (mně to trvalo dva dny a možná i díky tomu jsem se dostala na každý projekt, na který jsem se hlásila). Čím podrobnější tím lepší. Buďte osobní, vypište svých milión koníčků, jakoukoliv práci, kterou jste kdy dělali, a která by pro hostitele mohla být přínosem.
 • Fotky na profil - vyberte ty nejlepší, co máte. A nemyslím ty, kde vám to nevíc sluší, ale kde z vás vyzařuje radost a pohoda. Fotky, kde pracujete se zvířaty, na stavbě, na zahradě, s dětmi atp. jsou skvělé. Ukažte hostiteli, že se nebojíte žádné práce.
 • Motivační dopis - zpráva, kterou posíláte potenciálním hostitelům:
  • Několikrát si pozorně přečtěte popis projektu, především jaký typ práce se po vás vyžaduje. V dopise pak uveďte cokoliv, co by z vás mohlo udělat ideálního adepta a proč tak strašně moc o projekt stojíte.
  • Nebuďte příliš struční - lepší napsat dvě A4 než jen pár řádků.
  • Buďte osobní a vyjádřete nadšení
  • Můžete zmínit i pár nápadů, jak byste mohli přispět něčím víc (já třeba často zmiňuji, že fotím a můžu jim vyfotit hostel/restauraci/děti,... ). Určitě umíte něco, co druzí ocení, ať už je to vaření, pletení, malování, broušení nožů, prostě cokoliv.

Před odjezdem na projekt - ptejte se! 

Byli jste přijati na projekt - gratuluju! Ještě před odjezdem je ale velmi důležitá komunikace s hostitelem. Měli byste se poptat na co nejvíce konkrétních věcí:

 • Kolik hodin denně a kolik dnů týdně budete pracovat?
 • Kde budete bydlet? Budete mít vlastní pokoj a vlastní postel? Je třeba si přivézt spacák?
 • Pokud je třeba některý den pracovat o několik hodin více, můžete další den skončit o to dříve? (pár hodin týdně práce pro většinu dobrovolníků není problém, ale někteří pracují i jednou tolik, než bylo v popisu projektu a to vůči dobrovolníkovi - pokud na to nebyl předem upozorněn - není fér)
 • Dostanete za práci jídlo? Kolikrát denně?
 • Je možnost se ve dnech volna dostat do města/na pláž/? Můžete si od hostitele případně půjčit kolo či auto? (spousta projektů je mimo civilizaci a někteří dobrovolníci o tom dopředu nemají tušení)

Máte zkušenosti s dobrovolnictvím? Chystáte se na nějaký projekt?

Budu ráda, když mi napíšete dole do komentářů či mi pošlete soukromou zprávu ,)

 

Pro více příběhů, postřehů a tipů na cestování kolem světa sledujte můj Facebook a přihlaste se k odběru newsletteru.


Čtěte také: